aktualności | opinie o nas
dodaj   poleć  napisz
 
baza materiałów publikacje Celestyn Freinet pomoce  
 
 • baza materiałów 1966 / 79
 • publikacje 96 / 55
 • Celestyn Freinet 73
 • kalendarz 8
 • techniki plastyczne 29 / 141
 • kolorowanki 220
 • nasza galeria 312
 • galeria zdjęć 607
 • katalog haseł 96
pomoce > katalog haseł
ABCDFGHJKLŁMNOPRSŚTUWZŻ
wszystkie alfabetyczniewszystkie wg ostatnio dodanych
 
znalezionych: 9, strona 1 z 1
[+]
bazyliszek zielony
berberys
Beskid Sądecki
Białowieski Park Narodowy
 Znajduje się w województwie podlaskim, został utworzony w 1932 r., a od 1979 r. obszar Ochrony Ścisłej BPN jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Razem z zachodnią częścią białoruskiego parku narodowego "Bieławieżskaja Puszcza", wpisaną na listę UNESCO w 1992 r., stanowi transgraniczny obiekt dziedzictwa światowego (jeden z siedmiu na świecie i trzech w Europie).

Ponad 2/3 powierzchni parku zajmują lasy liściaste. Łącznie występuje tu 20 gatunków lasów. Wysokość świerków może przekraczać nawet 50 m, niewiele niższe są dęby, lipy i klony sięgające 40 m, natomiast graby osiągają 20 m wysokości. Cechą charakterystyczną parku jest duża ilość martwego drewna (nawet 25% masy wszystkich drzew w obszarze ochrony ścisłej), które dzięki rozkładowi przywraca glebie żyzność, ponadto jest doskonałym siedliskiem dla niezliczonej ilości grzybów, bakterii i bezkręgowców.

W Puszczy Białowieskiej żyje 20 gatunków ptaków, 7 gatunków gadów, 11 gatunków płazów oraz ponad 12 tys. gatunków innych zwierząt (głównie bezkręgowców). Najbardziej znanymi mieszkańcami puszczy są żubry. Żubry wyginęły prawie całkowicie w XVIII w, a w 1919 został zabity ostatni osobnik w Puszczy Białowieskiej. Populację żubrów w Białowieży odrodzono dzięki osobnikom ściągniętym z ogrodów zoologicznych. W 1952 r. pierwsze okazy z białowieskiej hodowli wypuszczono na wolność. Obecnie w Puszczy Białowieskiej żyje ok. 750 żubrów (w tym ok. 440 po stronie polskiej), spośród ok. 3000 na świecie (wszystkie pochodzą z białowieskiej hodowli).

Na terenie Puszczy Białowieskiej istnieje sieć kolejek wąskotorowych. Wybudowali ją Niemcy podczas I wojny światowej. Służyła głównie do transportu ścinanych w puszczy drzew. Łączna długość szyn w okresie II wojny światowej wynosiła 360 km. Obecnie długość szyn wynosi ok. 17 km i służy przede wszystkim celom turystycznym. Czynne są 2 trasy (w okresie od początku lipca do końca września):

Hajnówka - Topiło: trasa 12-kilometrowa, przejazd w jedną stronę trwa 1godz.
Końcowy przystanej znajduje się przy zbiornikach wodnych w Topile, powstały one w latach 30-tych i początkowo służyły do przechowywania i konserwacji surowca drzewnego. Obecnie wykorzystywane są do celów rekreacyjnych i wędkarstwa. Ich powierzchnia wynosi ok. 20 ha.

Hajnówka - Postołowo: trasa 6-kilometrowa.

Wybrane miejscowości na terenie Białowieskiego Parku Narodowego: Białowieża, Budy.

bizon amerykański
bocian
borówka brusznica
bóbr
bursztyn
 
odwiedzin: 20870550  
o serwisie podstawa programowa regulamin mapa serwisu kontakt panel administracyjny
Copyright © 2005-2024  Rok w Przedszkolu Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu