publikacje > prezentacje przedszkoli
Kategoria: PREZENTACJE PRZEDSZKOLI
Przedszkole: MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 38 - KATOWICE
Podkategoria: KONKURSY PLASTYCZNE
Mali artyści w naszy przedszkolu - zabawy kolorami tęczy
Autor: Beata Staniczek  Katarzyna Kuśpiel  Elżbieta Podsiadło
Dnia 14.04.2008 roku w Miejskim Przedszkolu nr 38 w Katowicach, odbyły się warsztaty plastyczne zorganizowane w ramach VI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Ekspresji Dziecięcej, pod hasłem Mali artyści w naszym przedszkolu - zabawy kolorami tęczy.

Uczestnikami warsztatów były zaproszone dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 58, oraz z Miejskiego Przedszkola nr 60 w Katowicach. Zajęcia prowadziła pani Beata Staniczek doradca metodyczny wychowania przedszkolnego. Osobami współpracującymi były nauczycielki Miejskiego Przedszkola nr 38 pani Katarzyna Kuśpiel i Elżbieta Podsiadło.

Uczestników powitała Pani dyrektor przedszkola. Dzieci otrzymały naklejki ze swoimi imionami po czym zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Na wstępie wysłuchały opowiadania o płynących po niebie chmurkach. Podkład stanowiła muzyka instrumentalna. Podczas opowiadania nauczycielki wprawiały w ruch zwiewne chusty nad głowami dzieci. Dzieci starały się je delikatnie dotykać, wykonując płynne ruchy rąk, skręty tułowia i głowy.

Następnie dzieci otrzymały szablony chmurek. Odpowiadając na pytania związane z tekstem opowiadania (w co się chmurka zamieniała i gdzie podróżowała), wykonywały dowolne improwizacje ruchowe.

Pod wrażeniem falujących chust, muzyki i treści opowiadania dzieci wybierały narzędzie pracy, według własnego uznania. Następnie zajmowały dowolne miejsca na wcześniej przygotowanych stanowiskach (istniała mozliwość wyboru działania w grupie lub indywidualnie). Przy użyciu pędzli, wałeczków, patyczków, dzieci wykorzystując farby plakatowe malowały chmury. Tworzyły niepowtarzalne kompozycje plastyczne o różnorodnych barwach i kształtach. Podczas działań słychać było westchnienia, okrzyki zachwytu i spontaniczny śmiech. Wszyscy byli bardzo przejęci. Wykonane prace zostały umieszczone w "Przedszkolnej galerii" gdzie podziwiali je rodzice, personel przedszkola, oraz goście odwiedzający przedszkole. Po zakończeniu zajęć autorzy prac otrzymali drobne upominki: ołówki z wiatraczkiem, zakładki i słodycze. Nagrodzono ich także wielkimi brawami.

[ przykłady prac konkursowych ]
odwiedzin: 21019026