publikacje > prezentacje przedszkoli
Dwadzieścia cztery aniołki
Autor: Dorota Kozioł-Żurawska
Grupa wiekowa: 6-latki

W Miejskim Przedszkolu Nr 93 w Katowicach został zrealizowany z sukcesem projekt pod hasłem . Z obserwacji nauczyciela wynika, że realizacja scenariuszy szczegółowych stanowiących kolejne etapy projektu umożliwiła osiągnięcie zamierzonych celów.

Komentarz Autorki:
Uważam, że skuteczną formą zrozumienia przesłania świąt Bożego Narodzenia są działania poprzez zabawę i prace twórcze. Uważam, że proponowane zajęcie pozwoliło zaszczepić w sercach dzieci prawdziwą radość z przygotowania bliskim niespodzianek. Pomysł wykorzystania aniołków o charakterystycznych imionach stanowił świetną okazję do przybliżenia im pojęcia dobroci, poszanowania i miłości.

Cele ogólne:
•   zrozumienie istoty świąt Bożego Narodzenia,
•   sprawianie radości innym poprzez samodzielne wykonanie upominków.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
•   rozumie znaczenie pojęć: dobroć, miłość,
•   potrafi samodzielnie przygotować upominek dla bliskiej osoby,
•   poznaje nowe techniki plastyczne,
•   prawidłowo interpretuje znaczenie imion aniołów,
•   aktywnie uczestniczy w zajęciach.

Przebieg realizacji projektu:

Na dużym arkuszu brystolu nauczycielka przygotowuje postacie 24 aniołków. Każdy anioł jest zasłonięty chmurką wykonaną z papieru.

W trakcie popołudniowych zajęć, podczas kolejnych dni wybrane dziecko zrywa chmurkę. Prowadząca wspólnie z dziećmi odczytuje imię aniołka: Witający, Uśmiechnięty, Szczery, Radosny, Koleżeński, Pracowity, Odpoczywający (aniołek Pracowity oznacza zawsze sobotę a aniołek Odpoczywający niedzielę, dlatego pojawiają się one w każdym tygodniu). Imiona pozostałych aniołów to: Przyjacielski, Serdeczny, Miły, Obowiązkowy, Zdrowy, Odpowiedzialny, Pomocny, Grzeczny, Słuchający, Współpracujący, Dobry, Rodzinny, Świąteczny.

Dla każdego aniołka nauczycielka układa krótkie opowiadanie, wierszyk lub rysuje prostą ilustrację. Zawarte w nich treści są powiązane z bieżącymi wydarzeniami mającymi miejsce w grupie. Bohater dnia - kolejny anioł, pomaga dzieciom w rozwiązaniu ich problemów, podpowiada w jaki sposób powinny zachować się w trudnych sytuacjach. Podczas rozmów ma miejsce analiza znaczenia różnych powiedzeń np. "serce na dłoni" - podczas rozmowy o aniołku o imieniu Serdeczny.
Dzieci udzielają samodzielnych wypowiedzi na temat znaczenia imion aniołków. Własne interpretacje stanowią okazję do wyrażania osobistych opinii i emocji.

Każde zajęcie zakończone jest działaniami plastycznymi. Dzieci poznają nowe techniki plastyczne. Z wykonanych prac tworzą książeczki. Na stronach tytułowych prowadząca umieszcza zdanie "Mamo, tato taki jestem...". Każdy obrazek zostaje podpisany odpowiednim imieniem anioła specjalnie zachowanym w formie przymiotnika (treść obrazka jest spójna z imieniem anioła). Prace każdego dziecka zostają umieszczone w koszulkach w oddzielnej teczce w formie albumu. Taki album to wspaniały bożonarodzeniowy prezent dla rodziców.