publikacje > dla rodziców
Rodzice - posłuchajcie nas przez chwilę
Dlaczego ciągle nie macie dla nas czasu. Jest wiele okazji, ale zajęci przeróżnymi sprawami, nie rozmawiacie z nami o naszych problemach. Nie ma nic przyjemniejszego jak wspólne zabawy, słuchanie czytanych przez Was bajek i opowieści z Waszego dzieciństwa. Przecież to Wy jesteście dla nas najmądrzejsi, najpiękniejsi i zawsze wiecie jak rozwiązać nasze problemy.

Czasami tupiemy nogami i domagamy się koniecznie rzeczy, o których marzymy. Ale tak naprawdę to chcemy sprawdzić czy macie własne zdanie. Czy naprawdę jesteście mądrzy i nie będziecie nam na wszystko pozwalać. Jeżeli będziecie konsekwentni, Wasze decyzje będą zawsze dla nas bardzo ważne.

Rozmawiajcie z nami szczerze. Jeżeli jesteście smutni to nam o tym powiedzcie. Jesteśmy rodziną. Traktujcie nas jak prawdziwych przyjaciół, chociaż jesteśmy jeszcze trochę mali... My też chcemy opowiadać Wam o tym, co nas trapi.

Czasami specjalnie mówimy, że coś nam dolega. Szczególnie, kiedy chcemy pobyć dłużej z Wami. Wy nas dobrze znacie, podziwiamy Was za to, że zawsze wiecie, kiedy naprawdę jesteśmy chorzy, a kiedy udajemy.

Nie krzyczcie na nas. Spokojne rozmowy odniosą lepszy skutek. Wtedy czujemy, że traktujecie nas poważnie. Możemy wtedy powiedzieć o czym myślimy, a Wy wytłumaczycie nam, czy mamy rację czy nie.

Cieszymy się, że w naszym domu obowiązują ustalone zasady. Wiemy, kiedy możemy oglądać telewizję, a kiedy nastaje pora na wieczorną kąpiel. Dzięki temu jesteśmy spokojni i mamy poczucie bezpieczeństwa.

Wiemy, że nie lubicie, kiedy łamiemy zakazy, ale czasami nasza ciekawość poznania świata jest tak wielka, że musimy sami coś sprawdzić. Przepraszamy Was za to. Nowe doświadczenia wzbogacają naszą wiedzę. Wytłumaczcie nam, jakie mogą być skutki takich poczynań. Im więcej będziemy rozumieli, tym bardziej będziemy ostrożni.

Bądźcie z nami w każdej sytuacji. Bardzo chcemy wspólnie z Wami uczestniczyć w codziennym życiu naszej rodziny. Traktujcie nas poważnie i poświęcajcie nam więcej uwagi.