baza materiałów > akademia przedszkolaka
Grupa wiekowa: dzieci 6-letnie
Wszechświat
RODZAJ TEKSTU: Scenariusz zajęć
OBSZAR EDUKACYJNY: Poznanie i rozumienie siebie i świata.
CEL OGÓLNY:
•   wzbogacanie wiedzy dotyczącej otaczającego świata.
•   rozwijanie umiejętności czytania.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
•   wie, że we wszechświecie istnieją planety
•   rozwiązuje krzyżówkę
METODA: słowna, oglądowa
FORMA: zbiorowa, indywidualna
POMOCE: treść utworu, nagranie muzyczne, krzyżówka, plansza z narysowanym Układem Słonecznym, listewki z szablonami planet

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Słuchanie fragmentu utworu J. Brzechwy: Pan Soczewka na księżycu.

2. Rozmowa na temat "Co to jest wszechświat" połączona z oglądaniem ilustracji, zdjęć.

3. Gwiazdy na niebie - zabawa orientacyjno - porządkowa z wykorzystaniem muzyki z płyty CD.
Dzieci zajmują dowolne miejsca w sali. "Zapada noc" - wykonują przysiad. "Na niebie pojawiają się gwiazdy, które zaczynają świecić coraz mocniej" - dzieci powoli przechodzą do pozycji stojącej. Wykonują dowolne improwizacje ruchowe. Muzyka cichnie "nadchodzi dzień, gwiazdy nikną".

4. Rozwiązywanie krzyżówki.
Na tablicy zostaje umieszczona krzyżówka oznaczona cyframi od 1 do 7. Każde hasło zakryte paskiem papieru. Nauczycielka podaje pytania, dzieci odpowiadają, wybrane odsłania pasek. Rozwiązanie krzyżówki stanowią pokolorowene pola.

5. Nauczycielka odsłania na tablicy planszę, na której zaznaczone są planety w Układzie Słonecznym: Słońce, Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton.

6. Słońce i planety - zabawa orientacyjno - porządkowa.
Dzieci podzielone na 10 - osobowe grupy to "planety". Każde dziecko otrzymuje do ręki listewkę z szablonem jednej z planet Układu Słonecznego, a wyznaczone "Słońce". Kiedy prowadząca potrząsa tamburynem "planety" (poza Słońcem) poruszają się po całej sali. Gdy tamburyno milknie "planety krążą wokół Słońca".

7. Praca graficzna - wypełnianie kolorem planet w Układzie Słonecznym.