baza materiałów > zabawy i ćwiczenia
Kategoria: ZESTAWY ZABAW I ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH
Podkategoria: ZESTAWY OGÓLNE - W SALI
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [037]
Dzieci wychodzą na przedszkolne podwórko. Nauczycielka opowiada jak miło jest spędzać czas zimą jeżdżąc na nartach. Zwraca uwagę na konieczność przeprowadzenia "suchej zaprawy" (przyswojenie podstawowych zasad jazdy na nartach).

1. Dzieci maszerują w dowolnych kierunkach na wyznaczonym terenie. Na określone hasło "górka" zatrzymują się, stają bokiem do prowadzącej. Nogi lekko ugięte w kolanach. Ręce zgięte w łokciach (trzymanie kijków). Wykonanie kroku lewą nogą, dosuwając prawą. Ćwiczenie powtarzamy wykonując kroki w przeciwnym kierunku. Kroki krótkie i zdecydowane.

2. Jedziemy pługiem
Ustawienie przodem do prowadzącej. Nogi w lekkim rozkroku, ugięte kolana, stopy zwrócone lekko do środka. Lekkie kołysanie biodrami.

3. Zajęcie miejsc na obwodzie piaskownicy po jej zewnętrznej stronie. Na sygnał "start" skoki obunóż na jej obrzeże, następnie zeskok w tył na ugięte nogi. Stanie bokiem do obrzeża piaskownicy. Na sygnał "hop" stawiają lewą nogę na obrzeżu, prawą dostawiają.

4. Zjazd
Nogi złączone, ugięte mocno w kolanach. Przenoszenie ciężaru z lewej strony na prawą.

5. Wejście pod górkę
Stawianie dużych kroków powoli z unoszeniem wysoko ("do brody") kolan.

6. Zjazd w przysiadzie
W lekkim rozkroku, twarze zwrócone do nauczycielki. Na sygnał "wysoka góra" pochylenie się do przodu, nogi ugięte w kolanach, ręce zgięte w łokciach "trzymają kije". Powolne przechodzenie do przysiadu, następnie tylko częściowio do przysiadu (sprężynowanie). Jeżeli zajęcia pzeprowadzane są w sali gimnastycznej można urozmaicić je dodatkowymi ćwiczeniami:

•   przejście do siadu na piętach, przenoszenie ciężaru z lewej strony ciała na prawą

•   przejście do leżenia na plecach, ręce wyciągnięte na boki. Bez odrywania ciała od podłogi unoszenie ugiętych w kolanach nóg, po czym powolne przenoszenie ich z prawej strony na lewą

•   przejście do przysiadu i przewracanie się na podłogę raz na lewą, raz na prawą stronę

•   na hasło "wejście na górę" chód do przodu, stopy skierowane mocno na zewnątrz, ręce ugięte w łokciach
odwiedzin: 20913477