baza materiałów > zabawy i ćwiczenia
Kategoria: ZESTAWY ZABAW I ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH
Podkategoria: ZESTAWY OGÓLNE - NA POWIETRZU
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [022]
[ na powietrzu ]
1. Dzieci "marynarze" wychodzą za prowadzącą do przedszkolnego ogrodu w wyznaczone miejsce.

2. Zabawa orientacyjno - porządkowa Do łodzi.

Dzieci stają przed prowadzącą parami. Nauczycielka ustala kto jest w parze marynarzem 1, a kto marynarzem 2. Dwaj marynarze to załoga łodzi. Dziecko "1" siedzi z przodu, dziecko "2" z tyłu. w różnych miejscach leżą obręcze "łodzie". W rytmie bębenka dzieci biegają między obręczami. Na hasło "do łodzi" dzieci z numerem 1 zajmują miejsca w najbliżej leżących obręczach. Odszukują je dzieci z numerem 2, siadają za nimi. Dzieci chwytają obręcze lewą i prawą ręką. Nauczycielka rozpoczyna liczenie, wówczas dzieci zgodnie przechylają się raz w jedną, raz w drugą stronę, następnie w przód i w tył. Zamiast liczenia można włączyć płytę (kasetę) z nagranym szumem morza.

3. Obserwowanie morza - zabawa wzmacniająca mięśnie tułowia.

Dzieci stają w lekkim rozkroku, unoszą dłonie do oczu robiąc z nich "lornetki" i wykonują obroty tułowiem w obie strony "obserwując morze".

4. Szorujemy pokład - zabawa naśladowcza.

Dzieci wykonują ruchy naśladujące szorowanie pokładu szczotką - energiczne ruchy rękami, przesuwanie się w różne strony sali.

5. Wiatr i żagle - zabawa rozwijająca pojemność płuc.

"Wiatr wypełnia żagle i łodzie płyną w morze - dzieci wciągają nosem powietrze, następnie enegicznie je wypuszczają.

6. Pan kapitan na pokładzie - zabawa z elementm bieżnym.

Swobodny bieg, wykonywanie dowolnych ruchów. Na hasło "pan kapitan na pokładzie" dzieci stają na baczność i salutują.

7. Ćwiczenie przeciw płaskiej stopie.

Pod pokładem w kajutach śpi część załogi, pozostała część pełni wartę. Idziemy więc cicho,aby nie obudzić zmęczonych marynarzy - chód na palcach.

8. Ćwiczenie uspokajające.

Teraz my jesteśmy zmęczeni, wartę będą pełnić marynarze, którzy się wyspali - dzieci kładą się na plecach. Statek dość mocno kołysze, więc i my marynarze kołyszemy się z boku na bok w swoich kojach.