baza materiałów > zabawy i ćwiczenia
Kategoria: ZESTAWY ZABAW I ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH
Podkategoria: ZESTAWY OGÓLNE - W SALI
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [017]
Ćwiczenia w parach - dziecko oznaczone szarfą "mama lub tata", drugie "dziecko". Zmiana następuje co drugie ćwiczenie.

1. Marsz. "Dzieci" maszerują unosząc kolana, "dorośli" idą na palcach. Na sygnał zmiana ról.

2. Do mamy i taty - zabawa orientacyjno - porządkowa.
"Rodzice" stają na obwodzie koła w dużych odległościach od siebie. W rytm tamburyna "dzieci bawią się" - przemieszczają w podskokach wewnątrz koła. Na mocniejsze uderzenie tamburyna i hasło "do mamy i taty" stają przed "swoimi rodzicami".

3. Błoto - zabawa z elementem skrętu.
Dzieci ustawiają się w parach - najpierw "dziecko" w lekkim rozkroku (ręce na biodrach), za nim "rodzic" w większej odległości. "Dziecko" wpadło do "błota" i boi się poruszyć. Wykonuje skręty tułowia "szuka rodzica".

4. Kajakowy spływ - ćwiczenie z elementem skłonu.
Siad w rozkroku, jedno za drugim "rodzic, dziecko". "Dziecko" trzyma "rodzica" w pasie. Wspólnie pochylają się w tym samym rytmie równocześnie w przód i tył. "Rodzic" naśladuje ruchy wiosłem.

5. Rowery - zabawa wzmacniająca mięśnie brzucha i nóg.
W parach leżenie tyłem, stopy przylegają do siebie. Ręce wzdłuż tułowia. Równoczesne uniesienie nóg, naśladowanie jazdy na rowerze.

6. Ćwiczenie z elementem czworakowania.
"Rodzic" stoi w rozkroku, "dziecko" przechodzi na czworakach między nogami raz w jedną, raz w drugą stronę.

7. Gąsienica - ćwiczenie przeciw płaskostopiu.
"Rodzic i dziecko" widzą gąsienicę. Próbują iść tak jak ona (stopy przylegają do podłoża, podciąganie palców, przesuwanie stóp).

8. "Dziecko" ściąga szarfę z "rodzica" - przesuwanie w dół. Wieszają szarfę na ręce nauczycielki. Wracają do swoich "rodziców", kłaniają się dziękując za wspólne ćwiczenie.