baza materiałów > zabawy i ćwiczenia
Kategoria: ZESTAWY ZABAW I ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH
Podkategoria: ZESTAWY OGÓLNE - W SALI
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [003]
POMOCE: różnokolorowe stopy z folii samoprzylepnej, naklejone na podłodze, zarówno parami, jak i pojedynczo.

1. Marsz po sali z omijaniem przyklejonych "stóp".

2. Bieg między "stopami" - zabawa orientacyjno - porządkowa.
Na umówiony sygnał dzieci zajmują miejsca na "stopie", bądź "stopach". Jeśli dziecku wypadnie zatrzymać się na jednej "stopie" - staje na jednej nodze, kiedy zatrzyma się przed dwiema "stopami" staje na obu nogach.

3. Bieg po "stopach" - zabawa wyrabiająca koordynację wzrokowo - ruchową.
Dzieci ustawione w rzędzie przed metą. Zadaniem każdego dziecka jest stawianie kroków albo tylko na pary "stóp", albo na pojedynczą "stopę" (w zależności od polecenia), w taki sposób by jak najszybciej znaleźć się na wyznaczonym miejscu.

4. Kto tutaj stoi - zabawa rozwijająca sprawność ruchową.
Dzieci dobierają się parami. Jedno staje na "stopach" trzymając przed sobą ręce ugięte w łokciach. Partner uderzając otwartymi dłońmi w dłonie stojącego dziecka usiłuje go zepchnąć ze "stóp". Pamiętać należy o zmianie miejsc.

5. Góra, dół - ćwiczenie mięśni brzucha.
Leżenie tyłem tak, aby stopy znajdowały się na "stopach" (nogi ugięte w kolanach). Lekkie unoszenie bioder w rytm podanej muzyki - tempo reguluje prowadząca słowami "góra - dół".

6. Co robi kolega - ćwiczenie mięśni grzbietu.
Leżenie przodem tak, aby dłonie znajdowały się na "stopach" (ręce lekko ugięte w łokciach). Muzyka jak w ćwiczeniu poprzednim - lekkie unoszenie rąk i głowy do góry.

7. Kto trafi do celu - zabawa z elementem rzutu.
Nauczycielka wyznacza "stopy", na których kolejno stają dzieci, po czym kolejno celują dwoma woreczkami (trzymanymi w lewej i prawej ręce) na inne oddalone stopy. Zsunięcie się woreczka z trafionej "stopy" uważane jest za punkt.

8. Uwaga "stopa" - wyrabianie umiejętności skoków.
Skoki między przyklejonymi "stopami":
•   obunóż
•   na jednej nodze
•   skoki rozwarte

9. Przysiady - ćwiczenia naprężające mięśnie.
Stanie obydwiema nogami na "stopach". Przysiad, następnie przechodzenie do największego wyprostu ciała (tylko ręce zmieniają swą pozycję) tak, aby nie upaść na podłogę. Powolny powrót do pozycji wyjściowej.

10. Stopy pracują - ćwiczenie kończyn dolnych.
Ustawienie jak w powyższym ćwiczeniu. "Zdrapywanie" palcami nóg przyklejonych "stóp".

11. Stopy i dzieci - wyrabianie poczucia rytmu.
Dzieci dobierają się parami. Każda para siada tak, aby pomiędzy nią znajdowała się para "stóp". Zgodnie z rytmem piosenki (utworu instrumentalnego) dzieci dłońmi uderzają w "stopy" tak, aby nie dotknąć rąk partnera (ruchy naprzemienne).
Uwaga! "Stopy" przyklejać na podłodze w bardzo przemyślany sposób i po dokładnym zapoznaniu się z powyższym zestawem.