baza materiałów > zabawy i ćwiczenia
Kategoria: ZESTAWY ZABAW I ĆWICZEŃ PORANNYCH
Podkategoria: ZESTAWY OGÓLNE
Zestaw zabaw i ćwiczeń porannych [002]
1. Bieg na palcach za prowadzącą w różnych kierunkach po sali.

2. Drzewa i wiatr - wyrabianie reakcji na zmiany dynamiczne.
Dzieci "drzewa" zajmują dowolne miejsca w sali. Prowadząca potrząsa delikatnie grzechotką. Dzieci "drzewa" stoją spokojnie, opuszczone ręce i głowy, nogi złączone. Kiedy dźwięk grzechotki staje się coraz głośniejszy "drzewa" poruszają się "tańcząc z wiatrem". Ręce uniesione w górę, kołyszą się na boki z jednoczesnym poruszaniem palcami.

3. Kula śniegowa - ćwiczenie dużych grup mięśniowych.
Dzieci naśladują toczenie kuli śniegowej. Kiedy są zmęczone odpoczywają. Wykonują siad skrzyżny, głowa swobodnie opuszczona.
Następnie przechodzą do pozycji stojącej wyciągają ręce powoli w górę "unoszą wysoko śniegową kulę".

4. Śniegowe gwiazdki - zabawa orientacyjno - porządkowa.
Na dywanie rozrzucone szablony śniegowych gwiazdek w ilości dzieci. Marsz między gwiazdkami. Na sygnał "gwiazdki" podchodzą do najbliżej leżącego szablonu, unoszą go w górę i obracają się powoli na palcach w dowolnych kierunkach.

5. Na środku sali stoi koszyk. Marsz w kole. Każde dziecko w ręce trzyma swoją gwiazdkę. Zatrzymują się twarzami do środka koła. Kolejno umieszczają gwiazdki w koszyku.