Witaj przedszkole
Od pierwszych dni pobytu dzieci w przedszkolu staramy się uświadomić im konieczność akceptacji nowych koleżanek i kolegów w grupie. Zachęcamy do okazywania im życzliwości w trudnych dla nich sytuacjach.

Pierwszy dzień pobytu Piotrusia w przedszkolu dobiegał końca. Chłopiec starannie ustawił w swojej szafce kapcie, pożegnał panią i szybko pobiegł do czekającej na niego mamy.
- Pani specjalnie na powitanie dzieci udekorowała salę. Mamy nowe zabawki. Wszyscy opowiadali o wakacjach i poznałem nowych kolegów.
Piotruś chciał jak najprędzej podzielić się swoimi wrażeniami. Był bardzo przejęty i trochę było mu żal, że musiał pożegnać kolegów. Po powrocie do domu wyciągnął blok i farby.
- Namaluję mojego przyjaciela Mateusza - zdecydował.
- Wiesz mamusiu, Mateusz to nasz nowy kolega, tak przestawiła go pani. Muszę ci o nim opowiedzieć. Siedzimy razem podczas zajęć i posiłków. Pocieszam go kiedy jest smutny.
Mama słuchała z zaciekawieniem. Po chwili zwróciła się do syna.
- Często w nowym miejscu czujemy się samotni i zagubieni. Jest nam miło kiedy ktoś otoczy nas opieką. Może porozmawiam z mamą Mateusza i zaprosimy go do nas?
- Świetnie - pomysł bardzo spodobał się Piotrusiowi.
Następnego dnia w przedszkolu podczas zabawy, Łukasz zachęcająco skiną dłonią w kierunku Piotra.
- Chodź do nas, ale bez niego - zaznaczył wskazując Mateusza.
- Jak możesz! To mój kolega i wasz także - oburzył się chłopiec.
Nagle zjawiła się pani.
- Jesteście gospodarzami sali. czy Mateusz będzie się dobrze czuł w naszej grupie?
Zapadła cisza. Jednak już po chwili wszyscy razem budowali z klocków garaże. Najokazalszy był garaż Mateusza.
- Twój jest najładniejszy - zachwycali się chłopcy przyjaźnie spogladając na kolegę.