Nie niszczymy wydm
Co to są wydmy? Dlaczego nie wolno ich niszczyć? Na te pytania pomoże nam odpowiedzieć opowiadanie Nie niszczymy wydm. Podczas zajęć proponujemy rozwiązanie przez dzieci krzyżówek oraz rozmowę na temat "w jaki sposób należy zachowywać się na plaży".
• scenariusz zajęć Wydmy

Dzisiaj kolejny wakacyjny dzień. Specjalnie wytyczoną drogą Marta z rodzicami idzie na plażę.
- Tatusiu co to za piaskowe góry? - pyta dziewczynka.
- To wydmy. Są porośnięte roślinnością. Nie wolno po nich chodzić. Ochraniają ląd przed morzem, szczególnie w czasie sztormów - odpowiada tatuś Marcie.
Słychać szum fal i krzyk mew. Po chwili dostrzegają ogromną taflę wody. Nagle wyraźne głosy dobiegają zza wydmy.
- Robimy zawody kto dalej skoczy. Nikt nam tutaj nie będzie przeszkadzał. Hop! Jak wspaniale! - przez chwilę w powietrzu ukazała się postać chłopca.
- Co oni tam robią? - pomyślała Marta. - Przecież nie wolno tamtędy chodzić.
Nagle tuż za nią stanęli dwaj mężczyźni w dziwnych ubraniach. Na ich rękawach widniały napisy "Straż przybrzeżna".
- Chłopcy - krzyknął jeden z mężczyzn. - Podejźcie do nas.
Grupa rozbrykanych chłopców po chwili wahania niepewnie ruszyła z miejsca.
- Gdzie są wasi rodzice? Czy wiecie, że jesteście na terenie objętym ochroną? Za przebywanie na nim grozi wysoka kara. Tutaj jest specjalna tablica, która o tym informuje - jeden z męźczyzn wskazał napis umieszczony na słupie.
Chhłopcy zawstydzeni spuścili głowy.
- Bardzo przepraszamy.
Mężczyźni spojrzeli na siebie.
- Dzisiaj zwracamy wam uwagę ale musicie przyrzec, że nigdy więcej nie będziecie wchodzić na wydmy.
- Przyrzekamy - odpowiedzieli chłopcy i szybko oddalili się w stronę plaży.
odwiedzin: 20913328