Lekkomyślna Ola
Okres wakacji niesie ze sobą szereg nowych sytuacji, w których dziecko może być narażone na niebezpieczeństwo. Opowiadanie jest okazjš do rozmowy na temat konieczności przestrzegania ustalonych zasad podczas pobytu nad morzem. Poprzez lektury i rozmowy należy dzieci przygotować do zmiany otoczenia. Poza tekstem opowiadania, podczas zajęć, można wykorzystać historyjki obrazkowe, plansze z ilustracjami morza, plaży, wiersze, piosenki.
• scenariusz zajęć Lekkomyślna Ola

Był upalny dzień lata. Ola razem z rodzicami wybrała się na strzeżoną plażę. Zabrała wiaderko, łopatkę i piękną kolorową piłkę. Na plaży spotkała koleżanki. Dziewczynki rozpoczęły zabawę nad samym brzegiem morza. W pewnej chwili wiatr powiał nieco mocniej i piłkę porwała morska fala. Ola pobiegła za nią nie zwracając uwagi, że woda staje się coraz głębsza.
- Nie odpływaj! - wołała, wyciągając ręce do piłki.
Ola i piłka oddalały się coraz bardziej od brzegu. Szum morza zagłuszył głos wołających koleżanek. Na szczęście Olę zauważył ratownik. Ściągając w biegu koszulkę wskoczył do wody. Szybko zbliżył się do tonącej dziewczynki. Ola traciła siły. W ostatniej chwili ratownik objął ją swym silnym ramieniem, kierując się do brzegu.
- Oj, Olu, Olu, mogło się to bardzo źle skończyć.