Wigilijny wieczór
Kiedy zbliżają się święta warto porozmawiać z dziećmi na temat związanych z nimi tradycji, zwłaszcza że niektóre z nich niestety powoli zanikają i najmłodsze pokolenie ma coraz mniej możliwości do ich poznania.
• plan pracy Święta
• plan pracy Za parę dni święta

Magda z zapałem pomaga w przygotowaniach do Wigilii. Na stole pojawiają się nowe półmiski z potrawami.
- Mamusiu rozłożę sztuśce i talerzyki - dziewczynka przez chwilę zastanawia się, z której strony należy położyć nóż, a z której widelec.
- Nóż z prawej, a widelec z lewej - podpowiada tatuś, który właśnie wszedł do pokoju.
- Widzę pierwszą gwiazdę - woła Madga spoglądając przez szybę - czas zasiąść do kolacji.
Życzenia, dzielenie się opłatkiem, próbowanie wszystkich wigilijnych potraw, wspólny śpiew kolęd i oczywiście prezenty. To dla dzieci jedna z najwspanialszych chwil wieczoru. Nagle słychać dzwonek.
- Kto to może być? - mama otwiera drzwi i nagle radosny śpiew kolęd wypełnia mieszkanie. Kolorowa gwiazda świeci różnymi kolorami. Dźwięczą szynele. Magda jest zachwycona. Pierwszy raz w w życiu widzi prawdziwych kolędników. Tatuś daje im jabłka, a mamusia pięknie zdobione pierniki. Kiedy kolędnicy wychodzą cała rodzina siada obok choinki. Rodzice wspominają czasy kiedy byli w wieku Magdy.
- Pamiętam źwięta u mojej babci na wsi - tatuś rozsiada się wygodnie w fotelu. - W drugi dzień świąt odwiedzali dom kolędnicy - przebierańcy: pastuszkowie, śmierć, diabeł, niedźwiedź, chłop i baba. Ile było wtedy radości. Źpiewali piękne kolędy, tańczyli, a ludzie obdarowywali ich świątecznymi łakociami i drobnymi pieniędzmi. Kiedy byłem starszy sam przebierałem się i wspólnie z innymi chodziłem po domach kolędując.