Spotkanie z kretem
Opowiadanie może stanowić wstęp do rozmowy na temat kreta. Można równocześnie wykorzystać ilustracje kreta. Opowiadanie może poprzedzać wycieczkę na łąkę podczas której dzieci oglądają kretowiska.
• plan pracy Jesienna pogoda

Idzie Magda przez las, a tutaj nagle ziemia się rusza. Patrzy Magda - rośnie kopiec coraz większy i większy. Nagle wynurza się śmieszny czarny pyszczek. Małe łapki energicznie odrzucają na boki ziemię. Dziewczynka chce podejść bliżej, żeby przyjrzeć się zwierzątku, które widząc ludzką postać chowa się szybko pod ziemię.
- Co to było mamusiu? - dziwi się dziewczynka patrząc na mamę.
- To był kret. Miałaś szczęście, ze go zobaczyłaś. Kret rzadko wychodzi na powierzchnię ziemi. Drąży pod ziemią korytarze, tam szuka pożywienia i tam mieszka. Chociaż słabo widzi ma wspaniały węch i jest pożyteczny.