Pani Jesień
Jakie są nastroje jesieni? Właśnie o tym dzieci dowiedzą się słuchając opowiadania Pani Jesień. Jego prezentację można połączyć ze słuchaniem muzyki o różnym charakterze, stwarzając okazję do wykonania przez dzieci improwizacji ruchowych. Opowiadanie może być tematem prac plastycznych lub inspiracją do muzycznych wypowiedzi dzieci na temat "jaka jest pani Jesień".
• plan pracy Jesienna pogoda

Przybyła wesoła Jesień do lasu. Śpiewała razem z ptakami, malowała liście drzewom. Wyczarowała grzyby, dała jarzębinie czerwone korale. Chciała ciągle tańczyć, ze wszystkimi rozmawiać.
Mieszkańcy lasu bardzo lubili Panią Jesień, jednak nie mogli ciągle jej towarzyszyć. Wiedzieli, że kiedy odejdzie, pojawi się śnieg i nastanie zima. Wtedy trudno będzie znaleźć coś do jedzenia, dlatego musiały ciężko pracować.
Kiedy Jesień sama spacerowała po lesie, zrobiła się bardzo smutna. Niebo pokryła ciemnymi, gęstymi chmurami z których ciężkie krople deszczu zaczęły spadać na ziemię. Wezwała porywisty wiatr który targając gałęziami zerwał wszystkie liście. Zebrała je Pani Jesień do worka i bez słowa odeszła.
odwiedzin: 20913520