aktualności | opinie o nas
dodaj   poleć  napisz
 
baza materiałów publikacje Celestyn Freinet pomoce  
 • baza materiałów 1966 / 79
 • publikacje 96 / 55
 • Celestyn Freinet 73
 • kalendarz 8
 • techniki plastyczne 29 / 141
 • kolorowanki 220
 • nasza galeria 312
 • galeria zdjęć 607
 • katalog haseł 96
baza materiałów > teksty literackie
Kategoria: OPOWIADANIA
Grupa wiekowa: dzieci 5-6 letnie
Sztorm
Autor: Bożena Forma
Cykl zajęć poświęconych morzu można rozpocząć opowiadaniem Sztorm. Prowadząca przygotowuje kasetę z nagraniem szumu morza oraz ilustracje przedstawiające morze, statki, kutry, latarnię morską. Opowiadanie może stanowić element zajęć muzycznych oraz plastycznych. Zachęćmy dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat jego treści.
Teksty, w których wykorzystano opowiadanie:
• plan pracy Jachty, kutry, statki

Jacht "Błękitny żagiel" już niedługo ma dotrzeć do portu. Ewa ciągle pyta która godzina, bo właśnie tym jachtem płynie jej tatuś.
- Posłuchamy prognozy pogody - mamusia włącza radio.
- Na morzu panuje sztorm. Silny wiatr i mgła utrudniają drogę morskim pojazdom.
- Idziemy do portu - szybko zakładają kalosze i peleryny. Ewa mocno trzyma mamę za rękę. Chyba dzieje się coś niedobrego. Mamusia jest taka poważna. Deszcz pada coraz mocniej, a po niebie mkną czarne chmury. Widać już maszty statków. Fale uderzają o brzeg.
- Jakie muszą być ogromne na pełnym morzu, a tam przecież jest tatuś - rozmyśla dziewczynka.
Podchodzą do grupy rozmawiających ze sobą pracowników portu.
- Dzień dobry. Czekamy na jacht "Błękitny żagiel" - zwraca się do nich mamusia.
Mężczyźni spoglądają na na Ewę i jej mamę, jeden z nich odzywa się zdecydowanym głosem:
- Kim pani jest?
- Jestem żoną jednego z członków załogi, a to nasza córka - Ewa czuje jak mama mocno ją przytula.
- Została zerwana łączność - informuje mężczyzna. - Nie mamy żadnych sygnałów. Wysłaliśmy już pomoc. Robimy wszystko co w naszej mocy. Zapraszamy do nas na gorącą herbatę.
Tymczasem pan Roman z całą załogą stara się dotrzeć do portu. Radio nie działa. Olbrzymie fale zalewają pokład. Przerażeni i zmęczeni żeglarze walczą z morzem, które jeszcze parę godzin temu było spokojne i sprawiało wrażenie przyjaznego człowiekowi. Wprawdzie wczesnym rankiem w wiadomościach zapowiadano zmianę pogody, jednak nikt nie przewidywał, że będzie tak niebezpiecznie. Pan Roman mocno trzyma ster.
- Czy dobrze płyniemy? A może oddalamy się od lądu? - rozmyślał. W pewnej chwili zdaje mu się, że widzi blade światło. Mgła szybko je rozmywa. Jednak po chwili światło znów się pojawia. Ląd, światło - energicznie kieruje jacht w odpowiednią stronę.
- Jesteśmy uratowani - serce mocno bije ze szczęścia. Pan Roman nie czuje zimna ani wiatru. Trzyma z całych sił ster wpatrując się w światełko. Teraz nie ma wątpliwości - to latarnia morska, która swym światłem daje sygnały wszystkim morskim podróżnikom. Wielka radość zapanowała wśród załogi. Chociaż ostatni odcinek drogi jest bardzo trudny wszyscy dzielnie walczą do momentu wejścia do portu.
Powitania, łzy radości nie mają końca. Ewa szczęśliwa wraca z rodzicami do domu. Dobrze, że szystko tak pomyślnie się skończyło. Pan Roman często wspomina, że to latarnia morska uratowała mu życie.
odwiedzin: 20800170  
o serwisie podstawa programowa regulamin mapa serwisu kontakt panel administracyjny
Copyright © 2005-2024  Rok w Przedszkolu Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu