Lotnisko
Utrwalając z dziećmi wiadomości na temat powietrznych środków transportu, proponujemy opowiadanie Lotnisko. Połączone z oglądaniem ilustracji, a następnie z działaniami plastycznymi może stanowić ciekawy materiał do wykorzystania.
• scenariusz zajęć Na lotnisku

Marek z tatą stoją na tarasie widokowym, który przylega do ogromnej oszklonej hali portu lotniczego. Za chwilę wyląduje samolot, którym ma przylecieć mama.
- Tatusiu dlaczego po płycie lotniska jeżdżą autobusy? - pyta z zaciekawieniem chłopiec.
- Widzisz synku, każdy samolot ma na lotnisku wyznaczone miejsce. Tam czeka na pasażerów i i tam rozpędza się na pasie startowym.
- Ale dalej nie wiem dlaczego tu są autobusy. - przerywa Marek.
- To właśnie nimi podwozi się do samolotu pasażerów i ich bagaże. Na lotnisku musi być porządek i nikt przypadkowy nie może tu spacerować.
- Dlaczego, przecież tu jest tyle wolnego miejsca. - nie wytrzymuje Marek.
- Jedne samoloty lądują, inne startują. Obsługa naziemna lotniska może poruszać się po lotnisku. Ci ludzie nalewają paliwo do samolotów, naprawiają je i sprzątają wewnątrz. Każdy wie co ma robić. - Nagły huk przerywa rozmowę. Samolot, który wiezie mamę właśnie ląduje. Ojciec i syn idą do hali przylotów. Marek prawie biegnie.
- Jeszcze poczekamy, nie spiesz się - uspokaja ojciec chłopca.
Pasażerowie ustawiają się w kolejce i czekają aż celnik sprawdzi dokumenty. Następnie z ruchomego taśmociągu odbierają bagaże.
- Mama, mama! Spójrz, jest tam! - krzyczy Marek. Mama również go zauważa i macha ręką. Mija kilka minut i cała rodzina serdecznie się wita.
- Co mi przywiozłaś? - pyta chłopiec.
- Niespodzianka - odpowiada mama i przytula syna. - Poszukamy jej w domu.