Choinka
Proponowane opowiadanie to okazja do rozmowy z dziećmi na temat drzew iglastych rosnących w najbliższym otoczeniu i ich charakterystycznego wyglądu. Zwróćmy uwagę dzieci, że w okresie świąt można także ozdobić drzewa iglaste rosnące na zewnątrz przedszkola. Stanowią one wtedy ozdobę otoczenia zarówno latem jak i zimą.

Na środku sali stała pięknie ustrojona choinka.
- Jaka ładna, kolorowa - zachwycały się dzieci.
- Tyle na niej ozdób - Marek z zaciekawieniem spoglądał na drzewko.
Wojtek podszedł do okna.
- Proszę pani, proszę pani! W ogrodzie też stoi choinka. Tylko, że śnieg ją przysypał i wcale jej nie widać.
Kiedy dzieci spoglądały w szyby okien do sali weszły panie woźne. Nastała pora obiadu. Wszyscy jedli w milczeniu myśląc o małym samotnym drzewku. Kiedy skończyli, pani wyjęła z szafy duże pudło.
- Mam pomysł. Wkładamy ciepłe okrycia i maszerujemy do ogrodu.
Śpieg prószył coraz mocniej. Pani strząsnęła z choinki śnieg. Chłopcy odgarnęli go małymi łopatkami.
- Teraz przymocujemy do gałązek lampki. Pomóżcie mi ostrożnie wyjąć je z pudełka - dzieci wspólnie z panią ozdabiały choinkę.
Po powrocie do sali dzieci podbiegły do okien. Na małej jodle jaśniały barwne, szklane kule.
- No proszę - uśmiechnęła się pani - W tym roku mamy aż dwie choinki.
odwiedzin: 22023806