Zmartwienie Michała
Opowiadanie można wykorzystać podczas zajęć poświęconych rozmowom na temat niesienia pomocy ptakom w okresie zimy. Może także stanowić element scenariusza poświęconego poznaniu wyglądu i zwyczajów ptaków, które pozostają w naszym kraju na czas zimy. Bohater opowiadania to dobry przykład do naśladowania, po zapoznaniu z treścią opowiadania, dzieci samodzielnie dokonują oceny jego postępowania.

Dzisiaj bal w przedszkolu. Michał w pięknym stroju rycerza stanął w drzwiach sali. Wszyscy z zachwytem spojrzeli w jego stronę. Michał miał jednak bardzo dziwną minę. Wyraźnie był zmartwiony.
- Michałku - pani podeszła do chłopca.
- Co się dzieje. Dlaczego jesteś smutny. Może źle się czujesz? - delikatnie dotknęła czoła chłopca przypatrując mu się uważnie.
- Nie, nic mi nie jest, tylko kiedy szedłem do przedszkola, zobaczyłem coś dziwnego. Na drzewach było dużo ptaków. Myślę, że było im zimno. Siedziały na gałęziach jeden obok drugiego, chyba chciały się ogrzać. Dzisiaj jest taki silny mróz i napadało dużo śniegu.
- Ależ Michałku, podejdź do okna, zobacz co dzieje się w naszym ogrodzie.
Chłopiec spojrzał ciekawie. W karmniku przygotowanym jeszcze jesienią, cała gromada ptaków zrobiła sobie wspaniałą ucztę. Chłopiec uśmiechnął się i wesoło podskoczył.
- Hura, hura, ptaki mają co jeść. Możemy tańczyć i śpiewać. Ptaki nie będą głodne i zmarznięte.
- A wiosną odwdzięczą się nam pięknym śpiewem - dodała pani.
Zagrała muzyka. Wszystkie dzieci bawiły się wesoło. Za oknem prószył śnieg, a ptaki usiadły na parapecie okna i wesoło świergotały.
odwiedzin: 20909271