Agatka idzie do przedszkola
Wiele dzieci po raz pierwszy przekracza progi przedszkola. Często, wykonanie przez nie podstawowych czynności wymaga pomocy dorosłych. Przykładem może być bohaterka opowiadania Agatka, którego treść nauczycielka przedstawia przy pomocy pacynki. Pacynka towarzyszy dzieciom przez cały dzień pomagając w rozwiązywaniu problemów.
• plan pracy Poznajemy przedszkole

Skończyły się wakacje. Agatka wczesnym rankiem przeciera oczy i szybko wstaje z łóżka. Dzisiaj po raz pierwszy pójdzie do przedszkola. Biegnie do łazienki. Myje dokładnie zęby, buzię i ręce. Szybko ubiera sukienkę. Bez grymasów wypija kubek mleka.
Po chwili razem z mamą dzielnie maszeruje do przedszkola.
A w przedszkolu? Same niespodzianki. Pełno dzieci, piękna sala. Agatka cieszy się, że została przedszkolakiem.