Zmarznięty ptaszek
Opowiadanie ma na celu uświadomienie dzieciom konieczności dbania o ptaki w okresie zimy. Można zaprezentować je przy pomocy sylwet. Na tablicy prowadząca umieszcza ilustrację wróbla. Dzieci poznją jego wygląd i zwyczaje.
• plan pracy Spotkania z ptakami w czasie zimy

Ania spoglądała przez szybę okna. Tyle śniegu jeszcze nie widziała. Wszystko zasypane: trawnik, huśtawka, piaskownica. Gałęzie olbrzymiego kasztanowca odziane w śniegowy płaszcz, ledwo mogą go utrzymać.
- Jak miło jest w moim pokoju -pomyślała.
Nagle na parapcie usiadł wróbel. Nastroszył piórka, schował główkę pod skrzydełko i znieruchomiał. Śnieg sypał coraz mocniej.
- Dziwny ten wróbel - zastanawiała się dziewczynka. Zastukała w szybę.
- Zaraz zasypie cię śnieg, pomachaj skrzydełkami, zaćwierkaj.
Do pokoju weszła mamusia.
- Z kim rozmawiasz? - podeszła do okna.
- Ojej, ptaszek, on zamarza. Musimy mu pomóc. - szybko otworzyła okno i delikatnie zabrała wróbla z parapetu.
Ania wyjęła z szafki kolorowe pudełko, w którym przechowywała zebrane na wakacjach muszle. Wyłożyła je flanelą.
- Będzie miał miękko. Może ogrzejemy go moją lampą. - powiedziała Ania.
- Dobry pomysł - odpowidziała mama. Już po chwili ciepły blask ogrzewał małego, zziębniętego ptaszka.
Wieczorem kiedy Ania leżała już w łóżku usłyszała ciche ćwierkanie. Podeszła do pudełka. Ptaszek miał otwarte oczy i przekrzywiał powoli główkę raz w jedną, raz w drugą stronę.
- Będziesz żył. Już ja i mamusia o to zadbamy.
odwiedzin: 21021960