Dlaczego pada śnieg
Opowiadanie stanowi świetny materiał do wykorzystania podczas zajęć związanych z poznaniem właściwości śniegu. Przybliża dzieciom zjawisko powstawania płatków śniegowych. Jako pomoc nauczycielka umieszcza na tablicy wycinanki gwiazdek o różnych kształtach.
• plan pracy Kiedy pada śnieg

Spogląda Miś w okno, a na dworze wirują płatki śniegu lekko spadając na ziemię. Za Misiem staje mamusia.
- Pięknie prawda?
- Przecież z chmurek zawsze padał deszcz- dziwi się Miś.
Mamusia się uśmiecha:
- Kiedy na dworze jest ciepło pada deszcz. Teraz nastała zima. Popatrz, po niebie płyną chmury, w których znajdują się tysiące kropelek wody. W górze jest bardzo zimno dlatego małe kropelki zamieniają się w krzyształki lodowe. Są one bardzo, bardzo malutkie i delikatne. Kiedy połączą się ze sobą nie są już takie lekkie, żeby unosić się w powietrzu. Zamieniają się w płatki śniegu o różnych pięknych wzorach i spadają na ziemię. Mówimy wtedy, że pada śnieg.
- Chciałbym dotknąć takiej gwiazdki - wzdycha Miś.
- Zatem chodźmy na spacer - po chwili mamusia i Miś w czapkach, szalikach i butach z futerkiem maszerują do parku.
- Śniegowa gwiazdka, złapię ją - Miś wyciąga łapkę.
Niestety gwiazdka na łapce Misia od razu zamienia się w kropelkę wody.
- Ojej, zniknęła- dziwi się Miś.
- Widzisz Misiu - twoja łapka jest ciepła, dlatego zimny płatek śniegu ogrzał się i zamienił w wodę. Nie martw się, chdźmy do domu po sanki. Będziemy podziwiać śniegowe gwiazdki podczas zabawy.
Miś podaje mamusi łapkę i wesoło maszeruje. Teraz już wie, dlaczego zamiast deszczu pada śnieg.