Jesień w lesie
Prezentację opowiadania o jesieni należy połączyć z oglądaniem kolorowych, zebranych podczas spaceru liści. Przerywnikami mogą być zagadki i ilustracje przedstawiające las jesienią. Nie lada atrakcję może stanowić prowadząca przebrana za jesień.
• plan pracy Jesień zawitała do lasu

W płaszczu z kolorowych liści, do lasu przybyła Pani Jesień.
- Jaka piękna - szumiały drzewa.
Jesień uniosła w górę ręce, usmiechnęła się tajemniczo i już wszystkie drzewa mienią się w słońcu ubrane w liście żółte, czerwone, brązowe. Posypały się żołędzie.
- Będą miały co jeść dziki - cieszy się Pani Jesień. Pod jej stopami zieleni się mech i rosną wrzosy.
A tu biegną zwierzęta na spotkanie. Wysypała Jesień z kosza nasiona, orzechy, grzyby.
- pomogę wam w gromadzeniu zapasów na czas zimy.
Pomachała ptakom, które właśnie poderwały się do lotu. Potem zaczęła mocno dmuchać rozganiając gęste chmury.
- Niech zaświeci słońce, przyjemniej wam będzie. Wszak daleka czeka was droga.
Nastał wieczór. Zadowolona Jesień odeszła, pożegnały ją zwierzęta. Wiedzą już, że niebawem nastanie zima.