Wycieczka Misia
Nauczycielka umieszcza na tablicy ilustracje owoców i prezentuje opowiadanie przy pomocy pacynki. Dodatkową atrakcję może stanowić degustacja przygotowanych wcześniej owoców. Dzieci będą miały okazję do określenia ich smaku, zapachu, koloru. Będą mogły tworzyć z nich zbiory i przeliczać w zakresie 3.
• plan pracy Jesień w sadzie

- Wczoraj odwiedziłem ciocię Martę. Ciocia Marta mieszka na wsi. Dała mi cały kosz owoców. Popatrzcie - prezentacja jabłek, śliwek, gruszek.
- Za domem cioci Marty rośnie bardzo dużo drzew owocowych. Takie miejsce to sad - nauczycielka umieszcza przed dziećmi dużą ilustrację sadu.
- Popatrzcie jak tam kolorowo. Na drzewach widać żółte gruszki, czerwone i zielone jabłka. Kiedy nastaje jesień wszystkie owoce dojrzewają, to znaczy, że wtedy nadają się do jedzenia i są najsmaczniejsze. Każdy kto je lubi i zjada ich dużo jest silny i zdrowy.
Jedne same spadają z drzew, a inne trzeba zerwać i ułożyć w specjalnych skrzyniach. Ciocia prosiła żebym was pozdrowił i poczęstował owocami, zatem zapraszam.
(w osobnej salaterce przygotowujemy kawałki owoców - częstujemy nimi dzieci).