Miś i słoneczko
Jak uświadomić dzieciom jaki wpływ ma słońce na istnienie życia na naszej planecie? Pomocą może być proponowane opowiadanie, w którym słoneczko tłumaczy Misiowi co zmienia się w przyrodzie pod wpływem ciepła wysyłanego przez jego promienie. Opowiadanie może być inspiracją podczas działań plastycznych oraz zabaw ruchowych.
• plan pracy Jesień w sadzie
• plan pracy Pamiętajmy o Dniu Pluszowego Misia

Zabrał miś duży koszyk i poszedł do sadu pozbierać jabłka, które spadły z drzew.
- Dzień dobry - usłyszał miły głosik. Słoneczko wyjrzało zza chmurki i ogrzało misia swoimi ciepłymi promykami.
- Witaj słoneczko - miś spojrzał w górę.- Och, jak bym chciał mieć tyle wolnego czasu. Spacerować po niebie i spoglądać na cały świat.
- Misiu - oburzyło się słoneczko.- Ja przez cały rok ciężko pracuję. Wczesną wiosną kiedy wszędzie jest dużo śniegu ogrzewam ziemię żeby obudzić rośliny. Przez całe lato wysyłam promyki, wtedy wszystko rośnie i dojrzewa. Świecę dzieciom w czasie wakacji, kiedy kąpią się w morzu i jeziorze. Czasami zakryje mnie chmurka, ale szybko zamienia się w kropelki deszczu i spada na ziemię. Woda jest potrzebna roślinom, żeby dobrze rosły. A czy wiesz dlaczego jabłka, które zbierasz są takie czerwone?
- Nie - odparł miś.
- Właśnie moje promyki tak długo je ogrzewają, aż stają się zupełnie dojrzałe i spadają z drzewa. Teraz będziesz je mógł ze smakiem zjeść.
- Przepraszam słoneczko - rzekł miś. - Nie chciałem cię obrazić. Zresztą bardzo lubię kiedy świecisz. Wtedy na świecie jest wesoło, śpiewają ptaki, ludzie mają dobre humory i wszyscy się cieszą, że jesteś. Dlatego bardzo cię proszę nie odchodź. Dni są coraz krótsze, więc i tak widzimy się coraz mniej.
- Dobrze, już dobrze - słoneczko obsypało misia promykami.
- Wcale się nie gniewam - zerwało dla misia piękne czerwone jabłuszko.- To dla ciebie na pamiątkę naszego miłego spotkania.
- Bardzo, bardzo dziękuję
- Miś pomachał łapką do słoneczka.