baza materiałów > plany pracy
TEMAT TYGODNIA: Jesienna pogoda
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA CELE OGÓLNE CELE SZCZEGÓŁOWE
PONIEDZIAŁEK
Ćwiczenie graficzne Deszcz - rysowanie linii ciągłych i przerywanych. Zabawy ruchowe ze śpiewem.
- doskonalenie koordynacji słuchowo - ruchowej
- dziecko łączy ruch ze śpiewem
Nauka tańca Poszło dziewcze po ziele. Praca plastyczna - składanie obrazka z czterech elementów, przedstawiającego jesienny krajobraz. Naklejanie ich na kartkę brystolu, wypełnianie obrazka farbami plakatowymi. Zabawa ruchowa Płynące chmury. Z magnetofonu płynie muzyka. Dzieci naśladują ruchy prowadzącej rysując w powietrzu małe chmurki i duże chmury. Na przerwę w muzyce pozostają w bezruchu. Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [021].
- poznanie nowego tańca
- doskonalenie koordynacji słuchowo - wzrokowej
- wyrabianie samodzielności w wykonywaniu zadań
- reagowanie ruchem na muzykę

- dziecko prawidłowo wykonuje figury tańca
- dziecko stawia kroki nie patrząc pod nogi
- dziecko samodzielnie dobiera kolory do poszczególnych elementów obrazka
- dziecko wykonuje płynne, zgodne z muzyką ruchy

Prowadząca trzyma w ręce (przykrytą, np. apaszką) znaną dzieciom książeczkę, określa co znajduje się na okładce, na tej podstawie dzieci próbują odgadnąć o jakiej bajce mowa. Nauczycielka wyciąga ukrytą książeczkę, po czym prezentuje ją dzieciom, które określają gdzie jest pierwsza strona okładki, a gdzie ostatnia.
- pogłębianie zainteresowań książką
- dziecko kojarzy słowo z ilustracją
WTOREK
Oglądanie czasopism dziecięcych. Wyszukiwanie w nich obrazków proponowanych przez nauczycielkę, np. szukamy obrazków, na których jest samochód. Jestem samodzielny - przedstawienie za pomocą ruchów czynności samoobsługowych (ubieranie, mycie, sprzątanie). Składanie ubrań według instrukcji prowadzącej. Zestaw zabaw i ćwiczeń porannych [033]
- ćwiczenie spostrzegawczości, umiejętności dostrzegania określonego przedmiotu
- doskonalenie czynności samoobsługowych

- dziecko spośród szeregu ilustracji wybiera właściwe
- dziecko kojarzy ruch z czynnością

Słuchanie opowiadania B. Forma: Pani Jesień. Zabawa ruchowa Wesoła zabawa.
- wrażanie do słuchania opowiadań o tematyce przyrodniczej
- reakcja na zmianę charakteru akompaniamentu

- dziecko odpowiada na pytania związane z opowiadaniem
- dziecko spokojnie wysłuchuje fragmentu utworu

Zabawa tematyczna Fryzjer z wykorzystaniem kącika i akcesoriów. Przed zabawą dzieci nazywają akcesoria związane z pracą fryzjera. Zabawy manipulacyjne klockami. Rysowanie na temat dowolny kredkami świecowymi.
- utrwalenie wiadomości związanych z pracą fryzjera
- dziecko przenosi do swojej zabawy własne obserwacje
ŚRODA
Oglądanie czasopism Kubuś Puchatek - wyszukiwanie charakterystycznych elementów dla pory jesiennej. Poznanie wiersza B. Forma: Deszczowa pogoda. Ćwiczenie ruchowe Wesołe ptaszki. Dzieci w przysiadzie. Na hasło "wesołe ptaszki" wstają i wykonują w miejscu podskoki obunóż. Praca indywidualna z dziećmi - próby układania puzzli.
- ćwiczenie spostrzegawczości
- określanie charakterystycznych cech jesiennej pogody
- reagowanie na ustalony sygnał

- dziecko wykonuje podskoki obunóż
- dziecko odpowiada na pytania dotyczące treści wiersza
- dziecko poprawnie układa puzzle

Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych. Wyjście do przedszkolnego ogrodu. Obserwacja kierunku wiatru (wstążki, chorągiewki). Zabawa ortofoniczna Jak śpiewa wiatr na zgłoskach fi, szu.
- poznanie działania wiatru
- ćwiczenie aparatu mowy

- dziecko określa skąd wieje wiatr
- dziecko prawidłowo wymawia zgłoski fi, szu

Słuchanie opowiadania M. Kownackiej: Plastusiowo w interpretacji nauczycielki. Dowolne manipulowanie plasteliną.
- wyrabianie umiejętności skupienia podczas słuchania
- ćwiczenie sprawności palców

- dziecko chętnie słucha opowiadania
- dziecko próbuje nazywać swoje wytwory z plasteliny

CZWARTEK
Zabawa ruchowa Gąsienica. Rozmowa na temat ilustracji Dzieci na spacerze. Zestaw zabaw i ćwiczeń porannych
- rozwijanie mowy dziecięcej
- dziecko stosuje poprawnie określone przymiotniki
Określanie liczebności zbioru na oko: dużo, mało. Tworzenie zbiorów ze względu na dwie różne cechy. Zabawa ruchowa Kropelki deszczu - łączenie ruchów z muzyką (piosenka lub muzyka instrumentalna).
- utrwalenie pojęcia zbioru
- dziecko prawidłowo zaznacza przedmioty tworzące zbiory
Słuchanie opowiadania M. Kownackiej: Plastusiowo. W lesie. Rysowanie kredkami świecowymi - próby wiązania scen z bajki z dziełaniem plastycznym. Zabawy samorzutne w wybranych kącikach zabaw.
- opisywanie głównych bohaterów
- rozwijanie sprawności manualnych palców

- dziecko wymienia charakterystyczne cechy bohaterów
- dziecko stara się wykonać pracę tematycznie

PIĄTEK
Zabawy integracyjne z grupą starszaków. Zabawa doskonaląca spostrzegawczość Gdzie siedzi pajacyk - stosowanie określeń nad, pod, obok, przed, za. Pomoc w przygotowaniach do zajęć - segregowanie kredek o odpowiednich barwach.
- wyrabianie właściwych postaw społecznych
- utrwalenie umiejętności określania położenia pajacyka

- dziecko jest opiekuńcze w stosunku do młodszego dziecka
- dziecko prawidłowo stosuje określenia dotyczące położenia

Praca plastyczna Jesienny obraz - wykonywany z materiału przyrodniczego. Jako wprowadzenie dobieranie sylwetom garderoby odpowiedniej do pogody. Utrwalenie nazwy aktualnej pory roku. Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych.
- pogłębianie doświadczań plastycznych związanych z wykorzystaniem tworzywa przyrodniczego
- dziecko cieprliwie tworzy pracę plastyczną
- dziecko nazywa elementy garderoby
- dziecko wie jaka jest właściwa garderoba dla określonej pogody

Słuchanie opowiadania nauczycielki B. Forma: Spotkanie z kretem na tle muzyki.
- wzbogacanie wiedzy przyrodniczej
- dziecko wie jaką pożyteczną rolę pełni kret