baza materiałów > scenariusze zajęć
Grupa wiekowa: dzieci 6-letnie
Miesiąc (propozycja): czerwiec
TEMAT: Wiosenny spacer
CEL OGÓLNY: Instrumentacja opowiadania.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
•   obrazuje treść opowiadania wykorzystując różne przedmioty i instrumenty perkusyjne
•   z uwagą słucha treści
POMOCE: ilustracje, zdjęcia przedstawiające elementy wiosennej pogody

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Przypomnienie charaktrystycznych elemntów wiosennej pogody w oparciu o zdjęcia i ilustracje (niebieskie niebo, słońce, małe białe obłoki, burza, słońce wychodzące zza chmur).

2. Dzieci zajmują miejsca w kole na dywanie. W środku nauczycielka rozkłada pomoce i instrumenty muzyczne: bębenki, pałki filcowe, talerze, dzwonki chromatyczne, celofany, kartki papieru. Demonstruje sposoby wydobywania z nich dźwięków.

3. Prowadząca przedstawia opowiadanie, w trakcie którego dzieci same dobierają instrumenty i inne przedmioty.

4. Marzena Kopeć: Wiosenny spacer - słuchanie opowiadania.

M. Kopeć: Wiosenny spacer
Kasię obudziło głośne szczekanie Puszka dzieci naśladują szczekanie psa "hau, hau"
który skrobiąc łapkami po drzwiach jej pokoju drapanie paznokciami po kartce papieru
domagał się wyjścia na spacer. Był wiosenny słoneczny poranek. dowolna improwizacja na dzwonkach chromatycznych
Kasia zabrała swojego przyjaciela do parku. Spacerując po alejkach wsłuchiwała się w lekki szum wiatru. pocieranie dłonią o dłoń
Wtedy jeszcze nie wiedziała, że wiosenna pogoda płata czasem figle. Zerwał się wiatr. szelest celofanu
Zaczęły spadać pojedyncze krople deszczu uderzenia w bębenek filcową pałką
przchodząc w coraz to gęściejsze krople ciepłego deszczu. uderzenia w bębenek palcami
Zaczęła się prawdziwa wiosenna ulewa, która przerodziła się w burzę. uderzenia w talerz filcową pałką
Kasia wzięła pieska na ręce i zaczęła co sił biec w stronę swojego domu. tupanie
Kiedy dotarła na miejsce była cała mokra. Zaczęła głośno kichać. "apsiu, apsiu"
Mama pomogła Kasi szybko się osuszyć. Podała jej gorącą herbatę z malinowym sokiem, a jej wierny towarzysz wygrzewał się przy kaflowym piecu.

5. Wiosenna pogoda - zabawa orientacyjno - porządkowa z elementami ćwiczeń logorytmicznych.

Spacer po sali. Na hasło "burza" dzieci zatrzymują się, klaszcząc nad głową równocześnie wypowiadają "bum, bum, bum". Ponowny spacer, hasło "lekki wiatr" podskoki z nogi na nogę. Marsz, na hasło "słońce" ręce uniesione w górze, poruszanie nimi w nadgarstkach.