baza materiałów > kącik nauczyciela

poprzednia strona -   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11   - następna strona

3. WSTĘP

OGÓLNA INFORMACJA O INNOWACJI, KONCEPCJI, AUTORCE I ADRESATACH

Zajęcia plastyczne w przedszkolu stwarzają okazję do rozbudzania fantazji dziecka, wyzwalają jego twórczą aktywność. Chęć doświadczenia kształtu rysowanego ołówkiem czy tamponem jest u dzieci bardzo duża, tak samo jak ciekawość w eksperymentowaniu z różnymi materiałami plastycznymi.

W pracach dzieci widać dużo ruchu, dynamiki, niepokoju i potrzeby odreagowania napięć. Spontaniczne zygzaki, kreski rysowane przez dzieci to ich radości oraz smutki. Kartka i ołówek to zabawa inspirująca, podnosząca poczucie sukcesu i wspierająca rozwój dziecka. Taki właśnie sposób zabawy buduje poczucie własnej wartości, które będzie motywować dzieci do działania w całym jego życiu.

Przedmiotem innowacji pod tytułem "Każde dziecko potrafi rysować" jest nauczenie dzieci patrzenia na otaczający świat poprzez pryzmat kształtów i kolorów, pobudzanie ich uzdolnień plastycznych. Nauka rysunku zaskoczy efektem końcowym nie tylko dziecko, ale i rodzica. Ważne jest, aby prace plastyczne wykonane przez dzieci pozwoliły im odczuć sukces, który wzmocni poczucie własnej wartości i zmotywuje do dalszej pracy, nawet dzieci słabo rysujące. Zabawa z "kartką i ołówkiem" tak naprawdę jest bardzo dokładnie zaplanowaną nauką przygotowującą dziecko do podjęcia nauki pisania w szkole.

Adresatami innowacji są dzieci od 4 do 6 lat. Innowacja podzielona jest na 4 etapy jej wprowadzania. Można ją zrealizować w całości lub praktykować wybiórczo, jest to uzależnione od indywidualnych możliwości dzieci.

Autorka innowacji pani Izabela Mitręga jest nauczycielką wychowania przedszkolnego z 16 - letnim stażem pracy pedagogicznej.

poprzednia strona -   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11   - następna strona